11.08.2022

odmiana nazwisk

Szanowni Państwo,

zwracam się z pytaniem o odmianę nazwisk w Polsce. Jaka jest zasada ich odmieniania, czy wszystkie nazwiska się odmienia? Wydaje mi się, że przykładowo moje nazwisko można odmieniać wyłącznie w przypadku, gdy nosi je mężczyzna.

Z góry dziękuję za informację.

Z wyrazami szacunku 

Julita

Szanowna Pani,

w języku polskim większość nazwisk się odmienia, a szczegółowe zasady są przedstawione m.in. w podręcznikach do kultury języka, słownikach poprawnej polszczyzny czy poradnikach językowych; tutaj nie mamy możliwości, by wszystkie je cytować. Warto pamiętać, że odmieniają się niemal wszystkie nazwiska noszone przez mężczyzn, z kolei spośród nazwisk noszonych przez kobiety odmieniają się tylko te zakończone na -a. Na przykład nazwisko Wrona będzie odmienianie niezależnie od płci nosiciela (por. idę z Janem Wroną, idę z Anną Wroną), a nazwisko Żak – tylko jako określenie mężczyzny (por. idę z Janem Żakiem, ale: idę z Anną Żak).

Pani nazwisko nie kończy się na -a (ukrywamy je, ponieważ nie ujawnia go Pani w podpisie pytania), a więc nie powinna go Pani odmieniać. Jest ono jednak odmienne w odniesieniu do mężczyzn.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia