07.04.2026

Szala-Jagiełło

Dzień dobry, mam wątpliwości co do odmiany nazwiska Szala-Jagiełło (chodzi o mężczyznę). Nie wiem, czy pierwszy człon jest szlachecki. Jak powinnam postąpić? Bardzo dziękuję za pomoc.

Marta

Szanowna Pani, nie sądzę, żeby człon Szala stanowił zawołanie bojowe lub herb szlachecki (szczegółowe informacje na temat nazwiska Szala może Pani znaleźć w Internetowym słowniku nazwisk w Polsce), bez względu jednak na jego pochodzenie możemy odmienić oba człony podanego nazwiska. W wypadku nazwisk męskich złożonych, w których skład wchodzi zawołanie lub herb, pierwszy człon może być pozostawiony bez odmiany lub  odmieniony (por. Nowy słownik poprawnej polszczyzny, pod red. A. Markowskiego, Warszawa 2000, s. 1695, Ewa Kołodziejek, Nazwiska dwuczłonowe, „Kurier Szczeciński”). Jeśli więc zdecydujemy się odmienić oba człony nazwiska męskiego Szala-Jagiełło, na pewno nie popełnimy błędu. Nazwisko Szala będzie mieć takie same formy jak wyraz pospolity szala: M. To jest Szala-Jagiełło. D. Nie ma Szali-Jagiełły. C. Przyglądam się Szali-Jagielle. B. Widzę Szalę-Jagiełło. N. Rozmawiam z Szalą-Jagiełłą. Ms. Myślę o Szali-Jagielle. Z wyrazami szacunku Monika Pawelec-Skurzyńska