Dzień dobry,
Musze napisać oficjalny list do pani o nazwisku Epa i sprawia mi problem dylemat czy należy odmieniać to nazwisko np: "od Epy, o Epę", czy jednak należy pisać je zawsze nie odmienione?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Wojciech
Szanowny Panie, w języku polskim odmieniamy wszystkie nazwiska żeńskie zakończone na -a. (por. Wielki słownik ortograficzny PWN, red. E. Polański) Nazwisko Epa przyjmie rzeczownikowy wzór odmiany, będzie mieć takie same formy jak wyraz pospolity rzepa: M. to jest pani Anna Epa D. nie ma pani Anny Epy C. przyglądam się pani Annie Epie B. widzę panią Annę Epę Ms. rozmawiam z panią Anną Epą N. myślę o pani Annie Epie. Z wyrazami szacunku Monika Pawelec-Skurzyńska