Poradnia Językowa Uniwersytetu Warszawskiego, działająca obecnie w ramach Centrum Współpracy i Dialogu UW, kontynuuje tradycje najstarszej polskiej poradni językowej, która funkcjonowała od 1972 roku na warszawskiej polonistyce.
Istnienie poradni wiąże się z twórcą współczesnego poradnictwa językowego Witoldem Doroszewskim – autorem obszernego poradnika O kulturę słowa, którego dwa pierwsze tomy zostały wydane jeszcze w latach 60. XX wielu. Uczeń W. Doroszewskiego – Mieczysław Szymczak – chciał, żeby ówczesny Wydział Filologii Polskiej i Słowiańskiej UW, także jako instytucja, włączył się w takie działania, dlatego właśnie na początku lat 70. powstała Poradnia Językowa Uniwersytetu Warszawskiego.
Początkowo była to poradnia telefoniczna, która szybko zyskała renomę. W notatkach sporządzanych przez pracowników poradni możemy przeczytać, że użytkownicy polszczyzny dzwonili z pytaniami dotyczącymi nie tylko spraw językowych (Jaki kurs języka niemieckiego Państwo polecają?; Dlaczego serek homogenizowany nazywa się homogenizowany, na czym to „homogenizowanie” polega?). W poradni zasiadali wówczas pracownicy naukowi (polonistyki, Polskiej Akademii Nauk i nie tylko) oraz młodzi doktoranci: doc. dr Danuta Buttler, mgr Hanna Dwużnik (później: Hanna Jadacka), mgr Maria Juraszek, red. Witold Kochański, dr Halina Satkiewicz, dr Krystyna Długosz (później: Krystyna Długosz-Kurczabowa), mgr Jadwiga Puzynina, dr Maria Chmura-Klekotowa, dr Halina Rybicka i wiele innych osób, wśród których rozpoznajemy dzisiaj nazwiska najwybitniejszych polskich językoznawców.
W 2001 r. poradnia zmieniła się w telefoniczną i internetową poradnię językową, a do końca jej funkcjonowania pracownicy odpowiedzieli na prawie 5 tysięcy e-maili (i wielokrotnie więcej telefonów) z pytaniami językowymi. Poradnia działała do 2013 roku, przez ostatnich kilka lat wyłącznie w internecie. I właśnie tę działalność z ogromną satysfakcją wznawiamy.
Dzisiejsza poradnia językowa jest również prowadzona przez pracowników naukowych związanych z Wydziałem Polonistyki UW: dr Agatę Hącię, dr Barbarę Pędzich i dr. Jarosława Łachnika.