06.11.2020

sąd czy Sąd?

Witam,

pracuję w sądzie, we wszystkich szablonach pism i postanowień sąd jest napisany wielką literą, np. posiedzenie odbędzie się w tut. Sądzie. Czy to jest dozwolone? Jak dla mnie jest do zwyczajny błąd. Podobnie jak w protokołach wszyscy piszą „przewodniczący” wielką literą.

Pozdrawiam i  z niecierpliwością czekam na odpowiedź. 

Edyta

Szanowna Pani,

praktyka dopuszcza pisownię zarówno wielką literą, jak i małą. Zależnie od tego, na jaką pisownię się zdecydujemy, trochę inny będzie sens zdania.

Wyraz sąd pisany małą literą to przykład użycia ogólnego, tzw. generycznego; ten konkretny sąd należy do licznej i zróżnicowanej kategorii sądów, jest jednym z wielu. Taka interpretacja jest mi bliższa i taką pisownię bym zalecała (por. też zdanie: Pracuję na uniwersytecie – czyli ‘na wyższej uczelni’).

Wyraz sąd pisany wielką literą można potraktować jako część pełnej nazwy tej instytucji, np. Sąd Okręgowy w Warszawie (por. też zdanie: Pracuję na Uniwersytecie – w domyśle: ‘na Uniwersytecie Warszawskim’).

Jeśli chodzi o pisownię wyrazu przewodniczący, to wykładnia byłaby analogiczna. Ten konkretny przewodniczący jest jednym z wielu przewodniczących – zasadna jest więc litera mała. Można też uznać, że jest to nazwa (dokładniej: część nazwy) urzędu jednoosobowego – i wtedy mamy prawo użyć litery wielkiej.

Którąkolwiek z interpretacji przyjmiemy, zalecałabym przede wszystkim konsekwencję pisowni w obrębie jednego dokumentu.

Z wyrazami szacunku

Magdalena Wanot-Miśtura