05.09.2021

nadawać blask, smak czy blasku, smaku?

Szanowni Państwo, 

jak to w końcu jest? Mówi się "nadaje blasku" czy "nadaje blask"? Spotykam się z obiema formami, czasem jedna brzmi dla mnie naturalniej, czasem druga. "Nowa odżywka nadaje Ci blasku!" "Almette nadaje kanapkom szczególny smak!" Proszę o rozstrzygnięcie, bo głowię się, głowię i nagłowić nie mogę... (A może nagłowić *się* nie mogę? Sam nie wiem.)

Pozdrawiam serdecznie

Karol

Szanowny Panie,

nadajemy czemuś coś, np. sens, znaczenie, rangę, kształt, zapach, a więc na pewno również smak (kanapkom) – i blask (włosom). Jeśli jednak chcemy użyć rzeczownika albo zaimka osobowego, właściwiej byłoby go połączyć z czasownikiem dodawać, trzeba tylko pamiętać, że wymaga on dopełniacza (dodawać blasku, wigoru, pewności siebie, odwagi). A więc: odżywka nadaje włosom blask, choć: odżywka dodaje ci blasku – oraz: (serek) nadaje kanapkom szczególny smak.

Ja też często mam ochotę napisać: głowię się, głowię i nagłowić nie mogę – i tak, z opuszczonym dwukrotnie się – będzie poprawnie: zdanie zyska w ten sposób stylistycznie (unikniemy powtórzenia, które niczego by do tekstu nie wniosło, a niepotrzebnie zatrzymałoby uwagę czytającego na formie zamiast na treści).

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia