Dzień dobry! Bardzo proszę o pomoc w następującym problemie językowym, a mianowicie czy pod pojęciem "awans finansowy" należy rozumieć wszystkie podwyżki dla pracownika, nawet te obligatoryjne, obejmujące wszystkich pracowników, tzw. regulacje finansowe. Według mnie pod pojęciem awansu finansowego mieszczą się tylko te podwyżki, które dotyczą stricte jednostkowych podwyżek dla danego pracownika na wniosek przełożonego, a nie mieszczą się te, obejmujące wszystkich pracowników.
Ewa Glinicka
Szanowna Pani,
w wyrażeniu awans finansowy rzeczownik awans ma znaczenie 'zdobycie wyższej pozycji' (znaczenie za Uniwersalnym słownikiem języka polskiego pod red. S. Dubisza), 'zmiana oceniana ze względu na jakieś kryterium jako przejście z poziomu niższego i gorszego w jakiejś hierarchii na poziom wyższy i lepszy' (za Wielkim słownikiem języka polskiego pod red. P. Żmigrodzkiego), a przymiotnik określa jej odniesienie. Podobnie mówi się o awansie towarzyskim, społecznym, cywilizacyjnym, edukacyjnym, kulturowym, technologicznym, a także ekonomicznym czy materialnym. W wyrażeniu, o które Pani pyta, nie ma więc zakodowanej informacji o przyczynie awansu.
Osobną sprawą jest to, jak określenia awans finansowy używają na przykład (niektórzy) pracodawcy: możliwe, że wkładają w nie dodatkowe treści. Aby to stwierdzić, musielibyśmy poznać dokładniejsze konteksty.
Niewykluczone również, że awans społeczny ma status terminu (lub quasi-terminu) w literaturze ekonomicznej albo prawnej (prawnofinansowej). I tu potrzebowalibyśmy dodatkowych kontekstów.
Na pewno jednak analiza zjawiska, do którego odnosi się to wyrażenie, leży poza obrębem naszych kompetencji.
Łączę wyrazy szacunku
Agata Hącia