20.05.2024

za około

Dzień dobry, proszę o podpowiedź, który zapis odmiany liczebników jest prawidłowy. Kiedy liczebnik ma pozostać w mianowniku, a kiedy powinien zostać odmieniony? "Tablicę możemy wykonać samodzielnie, za około osiemdziesięciu złotych." czy raczej: "Tablicę możemy wykonać samodzielnie, za około osiemdziesiąt złotych." "Upominek możemy zrobić za około dziesięciu złotych." czy raczej: "Upominek możemy zrobić za około dziesięć złotych." "Za lustro zapłacimy około trzystu złotych." czy może: "Za lustro zapłacimy około trzysta złotych." Dziękuję uprzejmie. Michał

Michał

Szanowny Panie,

na pewno poprawne jest zdanie Za lustro zapłacimy około trzystu złotych, ponieważ przyimek około wymaga od swoich określników formy dopełniacza.

Z pozostałymi zdaniami jest kłopot. Występują w nich koło siebie dwa przyimki za i około, mające różną rekcję: za wymaga biernika, około – dopełniacza. Nie da się zatem jedną formą liczebnika „obsłużyć” obu tych wymagań. Potrzebna jest przebudowa zdań. Moja propozycja jest następująca:

Tablicę możemy wykonać samodzielnie za mniej więcej osiemdziesiąt złotych; Tablicę możemy wykonać samodzielnie, będzie to koszt około osiemdziesięciu złotych/ cena wyniesie około osiemdziesięciu złotych; Upominek możemy zrobić za mniej więcej dziesięć złotych; Upominek możemy zrobić w cenie około dziesięciu złotych.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia