27.09.2023

aleja Legionów

Dzień dobry, zwracam się z prośbą o informację czy można skrócić słowo "Aleja", wchodzące w skład nazwy ulicy: ulica Aleja Legionów (ul. Aleja Legionów). Czy można zapisać nazwę ulicy w następujący sposób: ul. Al. Legionów? Idąc dalej, czy można zapisać nazwę ulicy bez słowa "ulica": Al. Legionów? Myślę, że najlepiej byłoby używać w takiej nazwie pełnego wariantu wyrazu "Aleja", napisanego wielką literą, ale zastanawiam się czy istnieje inny prawidłowy zapis. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Sonia

Szanowna Pani,

zacznę od tego, że w przywołanej przez Panią nazwie wyraz aleja zapisujemy małą literą – aleja Legionów. Rzeczownik ten traktujemy bowiem jako określenie gatunkowe (rodzajowe), tak samo jak np. słowa ulica, plac lub most w nazwach ulica Królowej Jadwigi, plac Trzech Krzyży czy most Poniatowskiego. Wyjątkowo wielką literą napiszemy słowo aleja wtedy, gdy występuje ono w liczbie mnogiej. Piszemy więc na przykład aleja Słowackiegoaleja Wilanowska, aleja Zjednoczenia, jednak: Aleje Jerozolimskie, Aleje Ujazdowskie.

Jeśli chodzi o skrót od słowa aleja, to oczywiście możemy go używać, jednak również pamiętajmy o pisowni małą literą. Poprawna forma to zatem al. Legionów, a nie Al. Legionów – skrót Al. odnosi się do formy liczby mnogiej, więc drugi zapis sugerowałby, że chodzi o Aleje Legionów.

Co do zapisów typu *ulica aleja Legionów, *ul. aleja Legionów, *ulica al. Legionów, *ul. al. Legionów, to nie są one właściwe. Rzeczownik aleja jest równorzędny wobec słów ulica, plac czy bulwar, nie ma więc potrzeby używania dodatkowego określenia. Poprawnie napiszemy zatem: Aleja Legionów albo al. Legionów.

Z wyrazami szacunku

Barbara Pędzich