19.11.2023

cykl webinarów skierowanych

Proszę o rozwikłanie kwestii związku rządu (?): "Firma rusza z cyklem webinarów skierowanych do osób zainteresowanych współpracą" czy "Firma rusza z cyklem webinarów skierowanym do osób zainteresowanych współpracą?" Z jednej strony istnieje zasada dopasowania dopełnienia do bezpośrednio poprzedzającego rzeczownika - "webinary skierowane", "webinarów skierowanych", ale z drugiej strony jest tu chyba podmiot złożony "cykl webinarów" i to on rządzi? A więc" "cykl (webinarów), (który) jest skierowany...". Sądzę, że drugie objaśnienie jest wiążące i właściwe?

Anna

Szanowna Pani,

właściwsza ze względów semantycznych wydaje mi się ta interpretacja, zgodnie z którą zbudujemy zdanie: Firma rusza z cyklem webinarów skierowanych do osób zainteresowanych współpracą. W ofercie są bowiem webinary, które, tak się składa, tworzą cykl. To one są wydarzeniami, w których mają uczestniczyć odbiorcy oferty, a zatem to one są skierowane, a nie sam cykl (cykl zresztą to pojęcie abstrakcyjne i jako takie wymaga uzupełnienia semantycznego).

Dodam, że w języku polskim nie ma zasady „dopasowania dopełnienia bezpośrednio do poprzedzającego rzeczownika”; być może miała Pani na myśli to, że zaimek względny albo inne określenie automatycznie, z reguły, łączy się semantycznie z najbliższym poprzedzającym go rzeczownikiem odpowiadającym mu pod względem rodzaju gramatycznego; nierespektowanie tej zasady bywa źródeł błędów składniowych. (Przy okazji pozwolę sobie również na korektę: określeniem rzeczownika może być wyłącznie przydawka, nie dopełnienie).

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia