08.09.2021

(dez-)informacja czy (dez)informacja?

Szanowni Państwo,

czy istnieje reguła, jak zapisywać warianty słów w takiego typu frazach jak poniżej, chodzi m.in. o (nie-)obecność [sic!] dywizu: (dez-)informacja | (dez-)informacja |(dez)informajca (re-)prezentacja | (re)prezentacja

Dziękuję za pomoc!

Ewa Modrzejewska

Szanowna Pani,

reguły bezpośrednio odnoszącej się do tej kwestii nie ma, ale zastosowałabym zapis bez łącznika, czyli (dez)informacja, (re)prezentacja itd. Obecność łącznika sugerowałaby, że musiałby on wystąpić po opuszczeniu nawiasu, a tak przecież nie jest – bo piszemy dezinformacja, reprezentacja, tak jak na przykład reorganizacja, reinterpretacja, dezaktywacja, dezaktualizacja.

Zapis z łącznikiem byłby zasadny wtedy, gdybyśmy zestawiali wyrazy różniące się pod względem budowy tylko pierwszą częścią, np. re- i dezorganizacja (na wzór: pięcio- i dziesięciolatki, XIX- oraz XX-wieczny, 3- albo 5-procentowy itd.).

Czy jest możliwe połączenie dywizu i nawiasu? Tak, ale chyba tylko w przykładach typu (biało-)czerwony, (polsko-)niemiecki, bo zgodnie z regułą piszemy biało-czerwony, polsko-niemiecki. Tutaj z kolei opuszczenie łącznika byłoby niepoprawne, bo sugerowałoby zapis *białoczerwony, *polskoniemiecki.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia