05.11.2023

dotykać, dotknąć

Dzień dobry! Czy w zdaniu "Mamy chorych pod swoją opieką w zakresie pełnego spektrum zaburzeń autoinmunologicznych, które dotykają układ nerwowy" połączenie składniowe dotykać z biernikiem jest właściwie użyte? Uprzejmie proszę o wyjaśnienie. Czy będzie to w znaczeniu dotykać problemu czy dotykać w połączeniu biernikowym, jak "zaczynać doświadczać kogoś negatywnie".

Agnieszka

Szanowna Pani,

czasowniki dotykać, dotknąć mają rekcję dopełniaczową wtedy, gdy oznaczają fizyczne zetknięcie się dwóch obiektów (dotykam ręką stołu; stopy dotknęły ziemi) albo poruszenie jakiejś sprawy, problemy (metaforyczne zetknięcie z danym obiektem – np. w artykule dotykamy problemu bezrobocia). Z kolei rekcję biernikową czasowniki te mają wtedy, gdy wskazują na niekorzystny wpływ jednego obiektu na drugi, rodzaj szkody wyrządzanej komuś lub czemuś (wnuczka dotyka babcię, gdy mówi jej nieprzyjemne rzeczy; te przykre żarty naprawdę ją dotknęły; osteoporoza dotyka osoby w starszym wieku; powodzie dotykają kraj).

Jeśli dobrze rozumiem, w Pani zdaniu chodzi o to, że zaburzenia autoimmunologiczne niekorzystnie wpływają na układ nerwowy. Jeśli tak, to właściwa jest rekcja biernikowa.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia