Dzień dobry,
Nupturienci złożyli u mnie dziś zapewnienia o braku okoliczności wyłączających akt małżeństwa. Narzeczona postanowiła przyjąć nazwisko męża: Dziubelski. Tyle że nazwisko jest odmienne. Po przejrzeniu ustawy o j. polskim nie widzę jednak możliwości zabronienia wyboru nazwisko w wersji nieodmiennej. Oczywiście informowałem o ewentualnych konsekwencjach. Czy jest podstawa prawna do takiego a nie innego wyboru nazwiska w zakresie jego odmiany?
usc
Szanowni Państwo,
nie mamy kompetencji, by wypowiadać się na tematy prawne ani by interpretować akty prawne. Możemy tylko stwierdzić, że o ile nam wiadomo, formy nazwisk przyjmowanych przez małżonków określa art. 25 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ponadto w sprawie przymiotnikowych nazwisk kobiet swego czasu wypowiedziała się również Rada Języka Polskiego.
We własnym imieniu mogę dodać, że forma nazwiska zakończonego na -ski noszona przez kobietę będzie nieodmienna (jak: Wanda Rapaczyński, która jednak obecnie powszechnie jest określana formą żeńską nazwiska: Rapaczyńska) i najprawdopodobniej będzie budzić niepotrzebne zdziwienie i komentarz postronnych.
Łączę wyrazy szacunku
Agata Hącia