21.09.2023

kilaż

Od jednostki masy tona, możemy utworzyć słowo tonaż. Analogicznie od jednostki metr mamy metraż. Czy dopuszczalne jest użycie słowa kilaż od kilograma? Dla przykładu dziecięcy fotelik samochodowy ma określony przedział dopuszczalnej wagi - czy ten przedział możemy nazwać kilażem?

Nikodem

Szanowny Panie,

zarówno metraż, jak i tonaż są zapożyczeniami z języka francuskiego (métrage, tonnage). Na gruncie polskim nie wyodrębniła się cząstka -służąca do tworzenia rzeczowników nazywających miary. Zresztą nawet gdyby tak się stało, raczej należałoby się spodziewać słowa *gramaż, ponieważ jednostką wagi jest gram, a nie kilo (kilo w użyciach typu dwa kilo ziemniaków to potoczne skrócenie słowa kilogram, oznaczającego 'tysiąc gramów', por. też dekagram 'dziesięć gramów', pot. deka; miligram 'jedna tysięczna grama').

Słowo kilaż nie jest notowane w słownikach, nie występuje też, o ile dobrze sprawdziłam, w tekstach internetowych, które wychwytują także formy nowe, potoczne czy rzadkie. Nie znajduję więc argumentu, który pozwoliłby tę formę uznać za poprawną.

O fotelikach dziecięcych mówiłabym po prostu, że mają określony przedział wagowy.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia