06.07.2021

komisja przewodu doktorskiego

Dzień dobry, czy wyrażenie "komisja przewodu doktorskiego" powinno być pisane z małych liter czy pierwszej dużej litery, a może w całości z dużych liter? Zaznaczam, że w tym przypadku nie chodzi o konkretną komisję (personalną), bo wtedy piszę Komisja Przewodu Doktorskiego, ale w przepisach dla doktorantów, gdzie jest mowa o ustalaniu składu i powoływaniu przez Radę Dyscypliny takich komisji. Łączę pozdrowienia.

Wanda Ignatowska

Szanowna Pani,

chodzi tu o określenie typu komisji, a więc zasadna jest wyłącznie pisownia małymi literami: komisja przewodu doktorskiego. Podobnie napiszemy komisja skrutacyjna, komisja rewizyjna, komisja powypadkowa itp.

Także w odniesieniu do konkretnych sytuacji, w których ma działać dana komisja, zasadna będzie pisownia od małych liter, np. w protokole zebrania może się znaleźć zapis: Przewodniczący powołał komisję skrutacyjną, w której skład weszli (...) albo Na posiedzeniu XXX Rada Dyscypliny YYY podjęła uchwałę o powołaniu komisji przewodu doktorskiego, w której składzie znaleźli się (...) czy Rada Dyscypliny YYY przyjęła protokół komisji przewodu doktorskiego pana AB. W moim przekonaniu bowiem komisja przewodu doktorskiego pozostaje zawsze komisją przewodu doktorskiego, ponieważ nie jest stałym, zinstytucjonalizowanym ciałem, takim jak np. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP, sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych itp. Być może ta kwestia mogłaby się doczekać innej interpretacji ortograficznej (Rada Dyscypliny YYY przyjęła protokół Komisji Przewodu Doktorskiego pana AB), ale tylko wtedy, gdyby były podstawy do stwierdzenia instytucjonalnego charakteru komisji. Wymagałoby to jednak dokładniejszego przyjrzenia się zagadnieniu, także od strony prawnej.

Niemniej w sytuacji, o którą Pani pyta czyli w przepisach dla doktorantów poprawna jest wyłącznie pisownia małymi literami.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia