Mikołaj
Szanowny Panie,
mogę jedynie scharakteryzować semantykę słów, o które Pan pyta, ale nie mogę się odnieść do kwestii interpretacji regulaminu.
Przyimek złożony między... a... (bo o nim mowa, jak wynika z przytoczonych przez Pana przykładów) wskazuje na to, co się mieści w obszarze lub w czasie o granicach wyznaczonych przez wskazane punkty, np. jesteśmy gdzieś między Warszawą i Krakowem = 'jesteśmy ani nie w Warszawie, ani nie w Krakowie, ale w przestrzeni między tymi miastami; przyjedziemy między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem = 'przyjedziemy po Bożym Narodzeniu, a przed Nowym Rokiem'.
Ponieważ określanie zakresu (zwłaszcza innego niż przestrzenny i czasowy) za pomocą wyrażeń języka ogólnego zawsze niesie ryzyko niejednoznaczności (szczególnie gdy precyzyjnie da się wyznaczyć granice czegoś), nie można z całą pewnością ustalić, czy w zakresie między 40% a 60% mieszczą się punkty: równo 40%, równo 60% (tak jak nie można kategorycznie stwierdzić, że zdanie przyjdę między 13.00 a 14.00 wyznacza zakres 13.01–13.59; a może należałoby czas liczyć w sekundach? a może w dziesiętnych sekund? a może i 13.00, i 14.00 mieszczą się w tym zakresie?). Z tego powodu w tekstach dobrze jest precyzować zakres np. za pomocą słów włącznie, z wyłączeniem itd.
Wyrażenie od... do... pozwala włączyć do omawianego zakresu jego punkty graniczne, np. napis: Biuro czynne od 10.00 do 15.00 oznacza, że już o godzinie 10.00 i jeszcze o godzinie 15.00 biuro powinno być czynne. Podobnie gdy podajemy np. skalę ocen w teście: od 0 do 10 punktów – ocena niedostateczna, od 11 do 15 punktów – ocena dostateczna, od 16 do 20 punktów – ocena dobra itd.
Wyrażenie w przedziale jest używane tak samo jak od... do...
Łączę wyrazy szacunku
Agata Hącia