Dzień dobry. Mam wątpliwość co do pisowni "nie" z przymiotnikiem w zdaniu: "Rodzina chłopca była nie najbogatsza, ale za to szczęśliwa". Czy uznać pisownię rozdzielną nie z przymiotnikiem w stopniu najwyższym za prawidłową, czy też może jest tu przeciwstawienie i powinno się pisać łącznie?
Pozdrawiam,
Ola
Szanowna Pani,
poprawna będzie wyłącznie pisownia rozdzielna: Rodzina chłopca była nie najbogatsza, ale za to szczęśliwa, ponieważ nie z przymiotnikami w stopniu wyższym i najwyższym zawsze pisze się rozłącznie, niezależnie od semantyki zdania, rozstrzyga to ta reguła ortograficzna.
Nie ma tu zastosowania wyjątek wskazany w przywołanej regule, ponieważ o ile mamy wyraźną parę grzeczny – niegrzeczny (i dlatego możemy pisać: grzeczniejszy, najgrzeczniejszy; niegrzeczniejszy, najniejgrzeczniejszy), o tyle nie mamy zleksykalizowanej pary tak wyraźnie przeciwstawnej semantycznie: bogaty – niebogaty (w stopniu wyższym i najwyższym musiałyby stać formy: *niebogatszy, *najniebogatszy, które wyraźnie odczuwamy jako będące poza normą językową).
Łączę wyrazy szacunku
Agata Hącia