05.12.2024

rekcja czasownika graniczyć

Szanowni Państwo, Jak to jest z konstrukcją 'graniczyć od ...'? Czy Polska graniczy z Czechami od północy bo jest na północ od Czech. Czy Polska graniczy z Czechami od południa bo Czechy przylegają do południa Polski? Czy nie trzeba by wtedy napisać: 'graniczy od swojego południa'? Czy tak taki sam przyimek byłby dla słowa przylegać?

Piotrek

Szanowny Panie,

należy wziąć pod uwagę to, która nazwa stanowi podmiot gramatyczny zdania, i potraktować ją jako punkt odniesienia, a zatem:

  • Polska (podmiot) graniczy (orzeczenie) od południa/ na południu z Czechami, od zachodu/ na zachodzie z Niemcami, od wschodu/ na wschodzie z Ukrainą.
  • Czechy (podmiot) graniczą (orzeczenie) od północy/ na północy z Polską.
  • Niemcy (podmiot) graniczą (orzeczenie) od wschodu/ na wschodzie z Polską.
  • Ukraina (podmiot) graniczy (orzeczenie) od zachodu/ na zachodzie z Polską.

Jeśli zachowamy taki szyk wyrazów, czyli podamy informację od południa, północy, wschodu, zachodu bezpośrednio po podmiocie i orzeczeniu, tj. po słowach Polska graniczy, lub od niej zaczniemy (tj. Od południa Polska graniczy z Czechami), to związek logiczny pomiędzy poszczególnymi częściami zdania będzie lepiej widoczny.

Również z wyrazem przylegać możemy zbudować podobne konstrukcje, np. Od zachodu/ na zachodzie Śródmieście przylega do Woli.

Łączę wyrazy szacunku

Monika Pawelec-Skurzyńska