Szanowni Państwo,
Piszę bajkę w której główną bohaterką jest leśny skrzat płci żeńskiej. Zastanawiam się nad używaniem formy "skrzatka". Czy jest w ogóle poprawna? Chciałbym postarać się o konsekwencję w opisywaniu bohaterki i do tej pory traktowałem słowo "skrzat" jako oznaczający pewien gatunek istoty fantastycznej. Dlatego skoro nie ma żeńskiej formy "człowiek" -> "człowieczka", to nie używałem "skrzat" -> "skrzatka", ale używanie męskoosobowego rzeczownika do opisywania żeńskiej postaci bywa problematyczne, stąd moje wątpliwości.
Z góry dziękuję za poradę i pozdrawiam.
Paweł
Szanowny Panie,
faktycznie wyraz skrzat ma w polszczyźnie ogólnej charakter generyczny i może odnosić się do postaci rodzaju męskiego i żeńskiego.
Słowo skrzatka nie jest notowane przez słowniki, ale autor tekstu literackiego może sobie pozwolić na różne innowacje językowe. Forma żeńska skrzatka jest utworzona poprawnie, zgodnie z systemem językowym polszczyzny (por. stanowisko Rady Języka Polskiego „rzeczownikowe nazwy żeńskie tworzy się zasadniczo od nazw męskich za pomocą przyrostka -ka”), dlatego uważam, że nie będzie błędem używanie jej w baśni.
Łączę wyrazy szacunku
Monika Pawelec-Skurzyńska