01.12.2024

szyk wyrazów w zdaniu

Dzień dobry, Zgodnie z załącznikiem Nr 1 do uchwały Nr LVII/686/2023 Rady Miejskiej w Busku Zdroju z dnia 9 lutego 2023 r. "Płatne parkowanie polega na obowiązku ponoszenia opłat za czas postoju pojazdów samochodowych na NGP od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 17:00 z wyjątkiem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy." Natomiast na tablicy informacyjnej przy parkingu jest taki zapis: "Strefa płatnego parkowania we wszystkie dni tygodnia za wyjątkiem sobót, niedziel i świąt w godz. 8.00 do 17.00". Według mnie z tablicy informacyjnej wynika, że "opłaty nie wnosi się w soboty, niedziele i święta w godzinach od 8:00 do 17:00". Uprzejmie proszę o informację czy zapis na tablicy informacyjnej jest właściwy. Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

Sławek

Szanowny Panie,

jak słusznie Pan zauważył, z zapisu na tablicy informacyjnej można wywnioskować, że opłaty za parkowanie nie wnosi się w soboty, niedziele i święta w godzinach od 8.00 do 17.00. Znaczenie tego zapisu jest niezgodne ze znaczeniem przytoczonego przez Pana fragmentu załącznika do uchwały Rady Miejskiej. Możemy przypuszczać, że jest też niezgodne z intencją autorów tekstu, który znajduje się na tablicy informacyjnej.

Przyczyną tego problemu jest przyjęty szyk wyrazów w zdaniu oraz błąd interpunkcyjny. Treści najbardziej ze sobą powiązane powinny być w bezpośrednim sąsiedztwie (we wszystkie dni tygodnia w godz. od 8.00 do 17.00). W tym przypadku zostały one odsunięte od siebie i rozbite wtrąceniem nieujętym w przecinki. Gdyby wtrącenie było wyodrębnione za pomocą przecinków, właściwy sens zostałby ocalony: Strefa płatnego parkowania we wszystkie dni tygodnia, z wyjątkiem sobót, niedziel i świąt, w godz. od 8.00 do 17.00. Zdanie byłoby jednak najbardziej czytelne, gdyby informacja o wyjątku pojawiła się na końcu: Strefa płatnego parkowania we wszystkie dni tygodnia w godz. od 8.00 do 17.00, z wyjątkiem sobót, niedziel i świąt.

W omawianym zdaniu na tablicy informacyjnej pojawił się jeszcze jeden błąd: wyrażenie *za wyjątkiem. Poprawna forma to: z wyjątkiem.

Łączę wyrazy szacunku

Monika Kącka-Rodak