26.07.2025

wysokomineralny

Dzień dobry, mam pytanie o zapis nazwy produktu, który ma wysokie stężenie minerałów, czy wskazane jest użycie określenia: produkt wysokomineralny? Czy słowo wysokomineralny mogę pisać łącznie, tak jak to jest w  przypadku wód wysokozmineralizowanych? Zarówno Google jak i programy do edytowania tekstów sugerują tu zapis rozłączny. Jednak łącznie wygląda to lepiej. Czy na ten zapis ma jakikolwiek wpływ forma dokonana lub nie? Będę wdzięczna za odpowiedź.

K. Zam

Szanowna Pani,

poprawny jest zapis łączny: wysokomineralny – zgodnie z tą zasadą ortograficzną. Jeśli tworzymy przymiotnik od wyrażenia nadrzędno-podrzędnego, to przymiotnik ten zapisujemy łącznie, por. dieta o wysokim stężeniu białka > dieta wysokobiałkowa; produkcja powodująca wysoki deficyt > produkcja wysokodeficytowa; napój o niskiej zawartości alkoholu > napój niskoalkoholowy; opona przystosowana do niskiego ciśnienia > opona niskociśnieniowa.

Zapisy rozłączne sugerowane przez wyszukiwarki internetowe, sztuczną inteligencję, w tym edytory tekstów, nie są wyznacznikiem normy ortograficznej: w internecie można znaleźć każdą, nawet najbardziej niepoprawną formę, z kolei edytory tekstów zwykle nie umieją odpowiednio interpretować tekstu ani niuansować zapisów zależnych często od znaczenia form.

Co do pytania o formę dokonaną i niedokonaną: w przypadku przymiotnika wysokomineralny nie można dokonaności/niedokonaności brać pod uwagę, ponieważ cechy tej nie mają rzeczowniki, a człon –mineralny odnosi się właśnie do rzeczownika obecnego w podstawie słowotwórczej (minerały). Jeśliby jednak sięgnąć po inne przykłady, np. (woda) wysokozmineralnozowana, (czekoladki) niskoalkoholizowane, to można zobaczyć, że aspekt czasowników (ich wartość: dokonana, jak zmineralizować, albo niedokonana, jak alkoholizować) nie ma wpływu na ortografię.

Z wyrazami szacunku

Agata Hącia