K. Zam
Szanowna Pani,
poprawny jest zapis łączny: wysokomineralny – zgodnie z tą zasadą ortograficzną. Jeśli tworzymy przymiotnik od wyrażenia nadrzędno-podrzędnego, to przymiotnik ten zapisujemy łącznie, por. dieta o wysokim stężeniu białka > dieta wysokobiałkowa; produkcja powodująca wysoki deficyt > produkcja wysokodeficytowa; napój o niskiej zawartości alkoholu > napój niskoalkoholowy; opona przystosowana do niskiego ciśnienia > opona niskociśnieniowa.
Zapisy rozłączne sugerowane przez wyszukiwarki internetowe, sztuczną inteligencję, w tym edytory tekstów, nie są wyznacznikiem normy ortograficznej: w internecie można znaleźć każdą, nawet najbardziej niepoprawną formę, z kolei edytory tekstów zwykle nie umieją odpowiednio interpretować tekstu ani niuansować zapisów zależnych często od znaczenia form.
Co do pytania o formę dokonaną i niedokonaną: w przypadku przymiotnika wysokomineralny nie można dokonaności/niedokonaności brać pod uwagę, ponieważ cechy tej nie mają rzeczowniki, a człon –mineralny odnosi się właśnie do rzeczownika obecnego w podstawie słowotwórczej (minerały). Jeśliby jednak sięgnąć po inne przykłady, np. (woda) wysokozmineralnozowana, (czekoladki) niskoalkoholizowane, to można zobaczyć, że aspekt czasowników (ich wartość: dokonana, jak zmineralizować, albo niedokonana, jak alkoholizować) nie ma wpływu na ortografię.
Z wyrazami szacunku
Agata Hącia