Mam pytanie co do znaczenia zdań, w których domniemany podmiot sygnalizuje wykonywanie jakiejś złożonej czynności, podam dwa przykłady.
- Zbudowałem dom.
- Zrobiłem generalny remont mojego mieszkania.
Czy osoba wypowiadająca takie zdanie, używa go poprawnie, jeżeli fizycznie nie kładła cegieł, nie wylewała fundamentów, nie kładła płytek, nie malowała sufitów itp, a jedynie (albo aż) jest inwestorem i organizuje ekipy budowlane, załatwia formalności, nadzoruje przebieg prac, zamawia materiał, troszczy się o wywóz odpadów, załatwia pozwolenia na budowę i wykonuje szereg innych czynności by w efekcie powstał dom lub był wykonany remont.
Spotkałem się bowiem z opinią, że jeżeli inwestor nie pracuje fizycznie przy wykonywaniu czynności remontowych lub budowlanych, nie może mówić że wybudował dom lub zrobił remont. Powinien wówczas mówić, że nadzorował remont i nadzorował budowę domu.
Proszę o poprawną wytyczną.
Pozdrawiam
Wojciech Cybulski
Szanowny Panie,
tak, zbudowałem dom może powiedzieć i ten, kto wylewał fundamenty i kładł cegły, i ten kto fizycznie nie pracował, ale tę pracę nadzorował, a przede wszystkim sfinansował. Podobnie gdy mówię: rok temu zrobiłam generalny remont, to zdanie z powodzeniem odnosi się do sytuacji wynajęcia i opłacenia ekipy remontowej, której członkowie pracowali fizycznie według mojego zlecenia. Jeszcze wyraźniej widać to w zdaniach, które nie mają podmiotu osobowego, np. firma X wybudowała już 100 domów, nasze przedsiębiorstwo zainwestowało w rozwój osiedla i zrobiła remont we wszystkich przedszkolach. Takie zdania są możliwe, ponieważ o ostatecznym efekcie decyduje praca wielu osób, która wymaga zaplanowania, koordynacji i sfinansowania. Ten, kto sprawuje funkcję w pewnym sensie kierowniczą, czyli odpowiada za całość, może więc powiedzieć: zbudowałem, wyremontowałem.
Oczywiście jeśli chcemy wyszczególnić typ prac, możemy mówić o tym, że X zaprojektował dom, Y znalazł ekipę oraz nadzorował prace, a Z, Ź, Ż wykonywali prace fizyczne (np. budowali dom w sensie fizycznym). Takie wyszczególnianie ma jednak sens tylko wtedy, gdy zależy nam na drobiazgowym opisaniu sytuacji, bo z jakichś powodów jest to istotne.
Łączę wyrazy szacunku
Agata Hącia