Anna
Szanowna Pani,
jeśli w nazwie firmy nie ma członu, który jednoznacznie wyznaczałby jej rodzaj gramatyczny (np. instytut, przedsiębiorstwo itd.), to najczęściej domyślnie dobieramy rodzaj na postawie słowa, które nazywa dany obiekt (np. firma, instytut, uczelnia itd.). Nie ma jednak zwyczaju ustalania rodzaju na podstawie tłumaczeń elementów nazwy własnej, zwłaszcza gdyby to miały być przymiotniki, które przez rodzaje gramatyczne się odmieniają (a zatem rodzaj nie jest ich ich cechą niezmienną).
Orange Polska to firma, więc domyślnie stosowałabym rodzaj żeński: Orange Polska wdrożyła działania.... Możliwe jest również wysunięcie na pierwszy plan informacji szczegółowej: Orange Polska to operator komunikacyjny, co pozwala na stosowanie rodzaju męskiego: Orange Polska wdrożył działania... Poprawne byłyby także zdania oparte na rodzaju nijakim, pochodzącym od określenia nadrzędnego: przedsiębiorstwo, a zatem Orange Polska wdrożyło działania...
Jeśli posługujemy się nazwą Orange Polska SA, sytuacja zasadniczo się nie zmienia, choć chyba rodzaj żeński dominuje wówczas nad pozostałymi ze względu i na firmę, i na spółkę.
Łączę wyrazy szacunku
Agata Hącia