27.03.2024

Neumann

Dzień dobry, czy nazwisko Neumann jest odmieniane? Czy poprawna forma na zaproszeniu ślubnym będzie brzmiała: Zapraszamy Sz. P. Bożenę i Stanisława Neummanów? A do jednej osoby czy poprawna forma brzmi: zapraszamy Marcina Neumanna?

Czytaj dalej >>

27.03.2024

André Vauchez

Szanowni Państwo Jak odmieniać nazwisko francuskiego André Vauchez - francuskiego historykami? Vauchez'em czy Vauchez'm?

Czytaj dalej >>

10.02.2024

zaprojektowanie

Dzień dobry Zwracam się z zapytaniem jaką częścią mowy jest wyraz ,,zaprojektowanie". Pozdrawiam

Czytaj dalej >>

08.02.2024

szczotkoskrobaczka

Dzień dobry, czy w "szczotko-skrobaczka" (skrobaczka wyposażona w szczotkę, tudzież połączenie skrobaczki i szczotki) należy odmieniać oba człony?

Czytaj dalej >>

08.02.2024

Luc

Dzień dobry, proszę o poradę, jak odmieniać francuskie imię Luc ( belgijski psychiatra, Luc Isebaert). W redagowanym tekście zaproponowałam wersję 'z Lukiem', ale autor ma wątpliwości. Proszę o rozstrzygnięcie i podanie poprawnej odmiany także w pozostałych przypadkach.

Czytaj dalej >>

08.02.2024

Tove

Dzień dobry, Chciałbym wiedzieć jak w języku polskim odmieniać przez przypadki skandynawskie imię żeńskie Tove.

Czytaj dalej >>

08.02.2024

przekonać, przekonywać

Proszę o wyjaśnienie czy czasowniki przekonywać - przekonać stanowią parę aspektową. Analizując znaczenie, wydawałoby się, że tak, lecz przecież czasownik przekonać, choć brzmi jakby miał aspekt dokonany, to tworzy formy czasu teraźniejszego. A jeśli nie jest formą dokonaną, to czy...

Czytaj dalej >>

07.02.2024

Javier Milei

Szanowni Językoznawcy, piszę z pytaniem o odmianę hiszpańskiego nazwiska obecnego prezydenta Argentyny. Czy Milei należy odmieniać jak rzeczownik, podobnie jak Disney (Disneya, Disneyowi, o Disneyu) - czyli Mileia, Mileiowi, o Mileiu, czy jak przymiotnik, podobnie jak nazwiska włoskie - czyli...

Czytaj dalej >>

12.01.2024

nazwiska na zaproszeniach ślubnych

Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć, jak wpisać w zaproszeniach ślubnych nazwiska Nowak, Szepienko i Krych. Zapraszamy pary znajomych (żony z mężami) i nie wiemy, jak je odmienić : Mamy przyjemność zaprosić państwa Nowak? państwo Nowak? państwo Szepienek? państwo Krychy? Z...

Czytaj dalej >>

20.12.2023

państwo Cisi

Dzień dobry. Pan nosi nazwisko - Cichy, jego żona - Cicha. Czy w licznie mnogiej to będą Państwo - Cisi, czy - Cichowie?

Czytaj dalej >>