07.07.2024

odmiana imienia Dereck

Dzień dobry, mam kolegę zza oceanu o imieniu Dereck (czytamy oczywiście "Derek"). Jak odmienia się to imię, jak polski "Darek"? Czy zostawiamy niezmienne to "e", tzn. Derecka, z Dereckiem?

Czytaj dalej >>

02.07.2024

Droga Grażo!

Dzień dobry, Chciałabym dowiedzieć się, jak należy poprawnie deklinować zdrobnienie imienia Grażyna - GRAŻA. Usłyszałam, że formą wołacza zdrobnienia 'Graża', jest 'Grażu!'. Zasada odmiany miałaby opierać się na analogii wobec odmiany zdrobnienia imienia Małgorzata: 'Gosia' - 'Gosiu!' Czy jest to...

Czytaj dalej >>

20.05.2024

spolszczanie nazw zapożyczonych

Szanowni Państwo Czy byłaby możliwość, aby imina rzymskie z podwójna literą obowiązkowo zapisywać właśnie z nią np. Agryppina a nie Agrypina Gallien nie Gallien Agryppa a nie Agrypa? byłoby to bliższe oryginałowi łacińskiemu.

Czytaj dalej >>

27.03.2024

André Vauchez

Szanowni Państwo Jak odmieniać nazwisko francuskiego André Vauchez - francuskiego historykami? Vauchez'em czy Vauchez'm?

Czytaj dalej >>

10.02.2024

zapis imion i nazwisk ukraińskich

Witam. Mam pytanie odnośnie imion nazwisk, chociażby ukraińskich, bo tu łatwo popełnić błąd,a widzę różne zapisy. Czy można pisać wg. oryginalnej pisowni czy wyłącznie polskiej wymowy. Jest piłkarz - Bohdan Sarnavskyj. (zapis ukraiński) Bohdan Sarnavskyi (zapis ukraiński). Jak napisać po...

Czytaj dalej >>

08.02.2024

Luc

Dzień dobry, proszę o poradę, jak odmieniać francuskie imię Luc ( belgijski psychiatra, Luc Isebaert). W redagowanym tekście zaproponowałam wersję 'z Lukiem', ale autor ma wątpliwości. Proszę o rozstrzygnięcie i podanie poprawnej odmiany także w pozostałych przypadkach.

Czytaj dalej >>

08.02.2024

Tove

Dzień dobry, Chciałbym wiedzieć jak w języku polskim odmieniać przez przypadki skandynawskie imię żeńskie Tove.

Czytaj dalej >>

28.10.2023

odmiana imienia Melania

Dzień dobry. Moja córka ma na imię Melania, mieszkamy w Polsce. Proszę o poprawną odmianę przez przypadki. Pozdrawiam ciepło.

Czytaj dalej >>

18.10.2023

John czy Dżon

Dzień dobry, czy poprawny jest zapis imienia John - Dżon? Pozdrawiam

Czytaj dalej >>

18.10.2023

odmiana imion i nazwisk włoskich

Szanowni Państwo, chciałabym zapytać, jak należy wymawiać oraz odmieniać nazwisko Cialdini (Robert Beno Cialdini). Interesuje mnie także odmiana imienia i nazwiska włoskiego polonisty, który nazywa się Jacopo Saturno. Z góry dziękuję za odpowiedź. KG

Czytaj dalej >>