24.03.2022

Czy rzeczownik logo się odmienia?

Czy słowo"logo" jest odmienne? W słownikach internetowych wyszukałam, że odmieniać się może (być może z powodu znaczenia?) Natomiast ostatni artykuł na ten temat z odpowiedniego źródła pochodzi z 2003 więc jest dość nieaktualny.

Ola

Szanowna Pani,

większość źródeł poprawnościowych traktuje ten rzeczownik jako nieodmienny, ale niektóre nowsze słowniki rejestrują już także formy z logiem, o logu czy (dwa) loga.  Formy te znajdziemy m.in. w Gramatycznym słowniku języka polskiego, a także w Wielkim słowniku języka polskiego, które podają następującą odmianę interesującego nas rzeczownika:

liczba pojedyncza:

M. logo

D. logo, rzadziej loga

C. logo, rzadziej logu

B. logo

N. logo, rzadziej logiem

Ms. logo, rzadziej logu

W. logo

liczba mnoga:

M. logo, rzadziej loga

D. logo, rzadziej log

C. logo, rzadziej logom

B. logo, rzadziej loga

N. logo, rzadziej logami

Ms. logo, rzadziej logach

W. logo, rzadziej loga

Jak widzimy, formy odmienione zostały opisane jako rzadsze – we wszystkich przypadkach na pierwszym miejscu podano wariant nieodmieniony. Ale już autorzy internetowego Dobrego słownika podają odwrotną kolejność, a nawet uznają formy odmienione za godniejsze polecenia. Wydaje się to słuszne, tym bardziej, że odmiana tego rzeczownika nie sprawia większych kłopotów, a przy tym znajduje uzasadnienie w uzusie: jest rozpowszechniona w różnego typu tekstach. Zapewne podobnego rozstrzygnięcia można się niedługo spodziewać w innych źródłach normatywnych, ale już teraz jest uzasadnione, żeby formy typu dwa loga uznać za poprawne lub co najmniej dopuszczalne.

Z wyrazami szacunku

Barbara Pędzich