30.04.2022

konto na nazwisko

Jak jest poprawnie: Konto jest na nazwisko Piotr Kowalski. Konto jest na nazwisko Piotra Kowalskiego.

Piotr

Szanowny Panie,

wybór konstrukcji zależy od tego, czy wskazujemy, CZYJE konto jest/ zostało założone/ zostało zasilone pieniędzmi itd. (wówczas właściwa jest konstrukcja z dopełniaczem), czy też na JAKIE nazwisko założono/ otworzono itd. konto. W pierwszym wypadku wskazujemy osobę, która jest właścicielem/dysponentem konta (wtedy w zdaniu wymagany jest dopełniacz), w drugim wypadku zaś podajemy nazwę konta, którą zresztą można ująć w cudzysłów (wówczas w zdaniu wymagany jest mianownik). Zwykle dysponent/właściciel konta nosi takie samo nazwisko jak to, które jest w nazwie rachunku, i wskazane rozróżnienie jest właściwie teoretyczne. Może się jednak zdarzyć, że ktoś zakłada konto na fałszywe dane albo udzielana informacja dotyczy nie danych człowieka, lecz danych konta – wtedy różnica składniowa staje się istotna.

Powiemy zatem:

  • było to konto [założone, prowadzone] na nazwisko matki; zlikwidowaliśmy konto na nazwisko dziecka; zagraniczne konto na nazwisko Marii zostało uruchomione rok temu; prosimy o przelew na konto naszego pracownika, tj. na konto [prowadzone] na nazwisko Piotra Kowalskiego;
  • ktoś założył konto na nazwisko „Jan Kowalski”, ale z pewnością nie był to Jan Kowalski; przestępca otworzył konto na nazwisko Jan Nowak i przelewał na nie nielegalnie zdobyte fundusze; ktoś, posługując się podobnym adresem mejlowym do mojego, założył konto na „Anna Kowalska”.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia