mm
Szanowna Pani (lub: Szanowny Panie),
w podanym zdaniu mamy do czynienia z szeregiem przydawek. Zgodnie z tą zasadą interpunkcyjną pomiędzy połączonymi bezspójnikowo jednorodnymi częściami zdania, w tym między przydawkami równorzędnymi, przecinek należy postawić, np. Minął kolejny dzień senny, monotonny, nudny. Natomiast przydawki nierównorzędne, to znaczy takie grupy przydawek, z których pierwsza określa połączenie drugiej przydawki i określanego przez nią rzeczownika, nie są oddzielane przecinkiem, np. Pierwszy powojenny film polski dotyczył kwestii okupacyjnych [pierwszy → (powojenny → film); pierwszy z powojennych filmów].
Jeśli więc w przytoczonym przez Panią/Pana zdaniu obie przydawki – drugi i tańszy – są wobec siebie równorzędne, to trzeba oddzielić je przecinkami: Promocja obejmuje drugi, tańszy produkt. Wówczas sens zdania jest taki, że promocja obejmuje ten spośród dwóch produktów, który jest tańszy.
Gdyby w analizowanym zdaniu nie było przecinka między przydawkami, czyli gdyby były potraktowane jako przydawki nierównorzędne, sens zdania byłby taki, że promocja obejmuje dopiero drugi z tańszych produktów.
Wydaje się, że w podanym zdaniu występują przydawki równorzędne, w związku z czym przecinek między nimi powinien być, jednak ostateczna decyzja co do postawienia przecinka bądź jego niepostawienia należy do piszącego i powinna być uzależniona od tego, jaką treść chce on w tym zdaniu przekazać.
Łączę wyrazy szacunku
Monika Kącka-Rodak