16.11.2024

rzeczownik broń w liczbie mnogiej

Szanowni Państwo, czy rzeczownik "broń" posiada liczbę mnogą? Spotykam ludzi, którzy swobodnie używają formy: ja mam broń, ale on ma dwie bronie. Tymczasem moim zdaniem należy mówić: on ma dwa rodzaje broni. W Internecie również znajduje się odmiana słowa broń zarówno w liczbie pojedynczej, jak i mnogiej. Jak jest faktycznie?

Ewa Olszewska

Szanowna Pani,

rzeczownik broń ma formę liczby mnogiej – zob. hasło broń w Wielkim słowniku języka polskiego oraz hasło broń w Słowniku gramatycznym języka polskiego. Formę liczby mnogiej notuje również Wielki słownik ortograficzny PWN (zob. tutaj). W Słowniku języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, opartym na tekstach od połowy XVIII do połowy XX wieku, w haśle broń możemy znaleźć cytat z ballady A. Mickiewicza pt. Czaty: „Wzięli bronie, wypadli, do ogrodu się wkradli, kędy szpaler altanę obrasta”. Cytat ten potwierdza użycie rzeczownika broń w liczbie mnogiej. Współcześnie formę mnogą często spotykamy w tekstach odnoszących się do gier komputerowych, choć nie tylko w takich (zob. przykłady użycia w Narodowym Korpusie Języka Polskiego).

Jeśli zaś chodzi o zdania On ma dwie bronie oraz On ma dwa rodzaje broni, to można zauważyć między nimi pewną różnicę znaczeniową. Pierwsze zdanie informuje o tym, że ktoś ma dwie sztuki broni (nie wiemy, czy są one różne, czy są tego samego rodzaju). Drugie zdanie wskazuje na to, że ktoś ma dwa typy (rodzaje) broni, np. pistolet i karabin. W związku z tym nie traktowałabym tych zdań jako w pełni synonimicznych.

Łączę wyrazy szacunku

Monika Kącka-Rodak