Dzień dobry,
chciałabym dopytać o kwestię przecinka przed słowem "jeśli". Zacytuję koleżankę, która twierdzi, że: "W zdaniach warunkowych wstawiamy przecinek, kiedy zdanie rozpoczynamy od "jeśli/jeżeli", ale jak zamieniamy kolejność elementów, to przecinek znika". I tym sposobem koleżanka pisze: "Jeśli zrealizujemy warunek, osiągniemy skutek. Osiągniemy skutek jeśli zrealizujemy warunek.“
Moje pytanie brzmi, czy rzeczywiście ma rację. Czy istnieje taka reguła, która mówiłaby o tym, że w zdaniach warunkowych nie stawiamy przecinka przed" jeśli ", gdy ląduje ono w środku, a nie na początku?
Z poważaniem
ANIA M
Szanowna Pani,
zgodnie z zasadami polskiej interpunkcji w wypowiedzeniach złożonych zawsze oddzielamy przecinkiem część nadrzędną od podrzędnej. Nie ma znaczenia, która część stoi na początku całego wypowiedzenia (por. Wielki słownik ortograficzny). Bez względu na to, czy zdanie podrzędne warunkowe zaczynające się od jeśli stoi przed zdaniem nadrzędnym, za nim czy też w środku zdania nadrzędnego, zawsze musi zostać oddzielone przecinkiem (a jeśli jest w środku zdania nadrzędnego, to musi być wydzielone przecinkami obustronnie).
Nigdy natomiast nie postawimy przecinka przed słowem jeśli zapisanym od wielkiej litery, stojącym na początku zdania.
Łączę wyrazy szacunku
Monika Pawelec-Skurzyńska