30.03.2026

do Kodnia, w Kodniu

Szanowni Państwo, proszę o wyjasnienie, jak poprawnie odmieniamy "do Kodenia" czy "do Kodnia"? Często słyszę " do Kodnia", a przecież nie mówimy " do Lichnia", lecz " do Lichenia". Z poważaniem

Barbara Gierlotka

Szanowna Pani, w nazwie Kodeń występuje tzw. e ruchome, dlatego powiemy: jadę do Kodnia (dopełniacz), mieszkam w Kodniu. Forma *Kodenia jest uznawana za niepoprawną. W Nowym słowniku poprawnej polszczyzny czytamy: „Kodeń m I, D. Kodnia (nie: Kodenia), Ms. Kodniu” (por. NSPP, pod red. A. Markowskiego, Warszawa 2000, s. 1423). Jeśli chodzi o ustalanie form odmiany, to faktycznie często możemy się kierować podobieństwem między wyrazami. Czasem jednak ten sposób zawodzi. Tak jest też w tej sytuacji. Mimo że nazwy Kodeń i Licheń mają podobną budowę, to w wyrazie Licheń nie występuje e ruchome, dlatego powiemy: pielgrzymka do Lichenia, bazylika w Licheniu. Łączę wyrazy szacunku Monika Pawelec-Skurzyńska