13.04.2026

jakżeby

Dzień dobry, chciałabym zapisać o pisownię "jakżeby/jakże by" po wprowadzeniu zmian w ortografii, ponieważ w różnych miejscach znajduję sprzeczne informacje. Jaki zapis jest obecnie właściwy? Z poważaniem

Magdalena

Szanowna Pani, partykułę jakże zapiszemy łącznie z cząstką -by (por. Zasady pisowni i interpunkcji polskiej opublikowane przez Radę Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, s. 26), np. „Jakżeby mógł tak zrobić!”. Taki zapis jest zgodny z najnowszą reformą ortografii. W podanym źródle znajdzie też Pani listę innych partykuł zapisywanych łącznie z cząstką -by. Łączę wyrazy szacunku Monika Pawelec-Skurzyńska