10.07.2021

aktywa (a aktywo?)

Szanowni Państwo, Zwracam się z prośbą o informację jak używać poprawnie słowo: aktywa, aktywo, aktywie w liczbie pojedynczej w odniesieniu do jednego funduszu inwestycyjnego. Jak będzie poprawnie napisać: Prześlę informację o aktywach w funduszu inwestycyjnym, czy prześlę informację o aktywie w funduszu inwestycyjnym. Chcę przesłać informację o jednym funduszu, ale odbiorca posiada ich kila.

Dawid

Szanowny Panie,

we wzorcowej odmianie polszczyzny ogólnej rzeczownik aktywa (podobnie jak wiele innych rzeczowników, np.: drzwi, sanie, skrzypce, imieniny, wakacje) występuje tylko w liczbie mnogiej (nie ma liczby pojedynczej, taki wzór odmiany omawianego wyrazu możemy odnaleźć chociażby w Wielkim słowniku języka polskiego pod red. P. Żmigrodzkiego, zakładka Odmiana). Najbardziej starannie należałoby zatem napisać do klienta Prześlę informację o aktywach w jednym z Pana funduszy inwestycyjnych/ w funduszu inwestycyjnym XYZ [nazwa funduszu]. Jeżelibyśmy chcieli odnieść się do tego wyrazu w liczbie pojedynczej, pisalibyśmy o jednym z aktywów. Tyle ogólnopolska norma wzorcowa.

W niektórych językach środowiskowo-zawodowych (np. w języku finansowym, ekonomicznym, języku bankowym) używa się (potocznie) wyrazu aktywo w liczbie pojedynczej. Wspomniany słownik dopuszcza użycie tego rzeczownika tylko w M. i B. liczby pojedynczej (co to? – aktywo, widzę co? – aktywo, zakładka Noty o użyciu), ale w praktyce używa się także form innych przypadków (np. nie ma aktywa, interesuję się aktywem, mówię o aktywie). Wynika to ze środowiskowej potrzeby odróżniania jednego aktywa od wielu aktywów (w językach, w których ten aspekt rzeczywistości jest bardzo ważny). Odnotujmy jednak, że jest to mnie staranne, poprawne jedynie na poziomie normy użytkowej profesjonalnej.

Z wyrazami szacunku

Jarosław Łachnik