Szanowni Państwo,
czy frazeologizm 'co za różnica' oddziela się przecinkiem od reszty zdania? Por. Co za różnica, kto zaczął? (ale: Co za różnica kto?); Jest, nie ma, co za różnica?; Skoro wszystkie przedmioty służą do tego samego, to co za różnica, którego z nich użyjesz?; Co za różnica, czy ma do tego prawo, czy nie ma! (wykrzyknik, pytajnik, pytajnik i wykrzyknik, kropka?).
Z wyrazami szacunku
Marta
Szanowna Pani,
konstrukcję (można w niej widzieć frazeologizm) co za różnica traktowałabym w zdaniach złożonych jak zdanie składowe (czyli oddzielałabym ją przecinkiem od innych zdań składowych), natomiast przed zaimkiem względnym stojącym po tej konstrukcji, a wprowadzającym pozorne zdanie podrzędne (czyli bez rozwinięcia zdaniowego), przecinek bym pomijała.
Jeśli chodzi o znak interpunkcyjny kończący wypowiedzenie, to na pewno we wszystkich podanych przez Panią przykładach można zastosować pytajnik – ze względu na charakter zaimka rozpoczynającego tę konstrukcję. A zatem na pewno poprawne będą zapisy:
- Co za różnica, kto zaczął?
- Co za różnica kto?
- Jest, nie ma, co za różnica?
- Skoro wszystkie przedmioty służą do tego samego, to co za różnica, którego z nich użyjesz?
- Co za różnica, czy ma do tego prawo, czy nie ma?
Kwestią ściśle pragmatyczną, rozpoznawalną tylko w danym tekście, jest to, czy zdaniowa forma pytania wyraża rzeczywiście pytanie, czy może złość, prośbę, rozczarowanie, zniechęcenie, konstatację itd. Można się spierać o to, czy ta prawdziwa intencja (i ekspresja) wpływa na znak interpunkcyjny kończący całe wypowiedzenie. Moim zdaniem – tak, zwłaszcza jeśli z kontekstu bardzo wyraźnie wynika, że dane zdanie nie jest rzeczywistym pytaniem. Dlatego dopuściłabym zapisy typu:
- Co za różnica, kto zaczął! (zniecierpliwienie, złość)
- Co za różnica kto. (obojętność)
- Jest, nie ma, co za różnica... (obojętność, zniechęcenie)
- Skoro wszystkie przedmioty służą do tego samego, to co za różnica, którego z nich użyjesz! (złość)
- Co za różnica, czy ma do tego prawo, czy nie ma. (obojętność)
Łączę wyrazy szacunku
Agata Hącia