15.12.2020

interpunkcja zdań w mowie zależnej

Wiem, że w mowie zależnej nie stosuje Sie znaku zapytania, lecz pracownicy mojego biura są odmiennego zdania. Proszę więc o pomoc w rozwiązaniu tej spornej kwestii. Przykład: "Radny A. Kowalski zapytał, czy wykonano niezbędne analizy".

Beata

Szanowna Pani,

należy się trzymać ogólnej zasady: znak interpunkcyjny kończący wypowiedzenie oddaje charakter zdania głównego. Jeśli zatem zdanie główne jest orzekające, to na końcu całego wypowiedzenia powinna stanąć kropka (niezależnie od tego, czy w środku wypowiedzenia przywołuje się czyjeś pytanie, okrzyk itp.).

W Pani przykładzie zdanie główne to Radny A. Kowalski zapytał. Jest to niewątpliwie zdanie orzekające – informujemy o tym, co zrobił radny. Na końcu zatem wypowiedzenia musi stanąć kropka.

Zobaczmy jednak, co jest w środku zdania. Mamy tam informację o pytaniu radnego. Tę informację można podać na dwa sposoby: albo przytoczyć wypowiedź mówcy (wtedy będzie tu mowa niezależna), albo zreferować ją (wtedy będzie mowa zależna). Zdanie przyjmie zatem postać:

Radny A. Kowalski zapytał: "Czy wykonano niezbędne analizy?".

albo:

Radny A. Kowalski zapytał, czy wykonano niezbędne analizy.

Wersja następująca:

*Radny A. Kowalski zapytał, czy wykonano niezbędne analizy?

jest błędna – a nawet więcej: zawiera podstawowy błąd interpunkcyjny polegający na użyciu znaku interpunkcyjnego niezgodnie z jego funkcją. Niestety, błędy tego typu spotyka się dość często, i jest to godne ubolewania.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia