23.11.2024

kliknij plusy

Szanowni Państwo, tworząc cyfrowy kurs zastanawiamy się nad typową formułą poleceń "kliknij plusy by przeczytać więcej" (lub "kliknij strzałki by dowiedzieć się więcej"). Plusów (lub strzałek) jest kilka, a pod każdym z osobna plusem można odkryć inną treść. Część zespołu uważa, że jest to popularny i prawidłowy zwrot. Druga część zespołu uważa, że "kliknij" jest czynnością pojedynczą i powyższe zdania sugerują kliknięcie (jednorazowe) w jakiś zbiór plusów (kilka na raz), nie zaś (a o to znaczenie nam chodzi) kilkukrotne kliknięcie w odrębne plusy. Dlatego padła propozycja napisania polecenia "klikaj plusy by przeczytać więcej", ale części zespołu brzmi to "brzydziej" lub bardziej "agresywnie". Czy któraś z form jest bardziej według Państwa poprawna lub mieliby Państwo inną sugestię?

ZWT

Szanowni Państwo,

odradzałabym użycie konstrukcji klikaj plusy, ponieważ czasownik niedokonany uaktywniłby się prawdopodobnie w sensie bądź nieprzerwanego wykonywania czynności (klikaj plusy przez godzinę, aż się zmęczysz), bądź wielokrotnego, powtarzanego wykonywania czynności (codziennie klikaj plusy, po tygodniu zobaczysz, co z tego wyjdzie).

Zwrot, o którym Państwo pomyśleli początkowo, czyli kliknij plusy, jest poprawny, a będzie zrozumiały zgodnie z Państwa intencją dzięki temu, że – jak rozumiem – grafika wspomoże przekaz: internauta będzie widział, że plusy są w kilku miejscach i że się odnoszą do odrębnych części (np. odrębnych zajawek jakichś porcji informacji), domyśli się w związku z tym, co ma zrobić. Bez przekazu wizualnego zwrot kliknij plusy owszem, byłby dwuznaczny: nie byłoby wiadomo, czy szukać jakiegoś pola, które jest zbiorem plusów, czy też szukać wielu plusów pojedynczych. Jeśli jednak przekaz wizualny Państwo zapewniają, nie widzę ryzyka pomyłki.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia