17.07.2021

konferencja czy Konferencja?

Dzień dobry, prosiłabym o wyjaśnienie czy użycie przeze mnie, jako organizatora konferencji naukowej (o określonym tytule, wyznaczonej dacie odbycia itd.), samego wyrazu "konferencja" (w środku pisma kierowanego do potencjalnych prelegentów) z dużej litery jest błędem ortograficznym ; chodzi mi np. o zdanie: "Zasadniczym celem Konferencji jest podjęcie rozważań..."

Anna

Szanowna Pani,

zasadniczo poprawna jest pisownia małą literą; wielka obroniłaby się chyba tylko wtedy, gdyby w samej nazwie konferencji było słowo Konferencja. Można by wówczas nieco rozszerzyć zakres tej reguły ortograficznej i potraktować słowo, o które Pani pyta, jako skrót nazwy własnej odnoszącej się do zinstytucjonalizowanego, w pewnym sensie, wydarzenia.

Podobnie możemy pisać na przykład: W XII Forum wzięło udział 150 osób, gdy chodzi (i kontekst na to wskazuje) o cykliczną konferencję, która nazywa się Forum Kultury Słowa (w tym wypadku zaś gdy mowa o XII FKS) albo: Udział w tegorocznym Konkursie zapowiedziało wielu światowej sławy muzyków, gdy chodzi np. o XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Oczywiście pisownia małą literą byłaby także poprawna, bo i XII Forum Kultury Słowa to przecież forum i XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to przecież konkurs.

Za niepotrzebną uznałabym wielką literę w słowie Konferencja wtedy, gdyby nie było go w jej oficjalnej nazwie, np. gdyby nazywała się ona Forum Ekologiczne albo X Spotkania Humanistyczne Emocje w kulturze i sztuce”. Wówczas należałoby pisać na przykład: Zapraszamy do udziału w Forum Ekologicznym. Nasza konferencja odbędzie się.... Udział w konferencji jest bezpłatny dla studentów i doktorantów, opłata dla pracowników naukowych wynosi zaś.... W takich sytuacjach zawsze wiadomo, o którą konferencję chodzi – bo jej dotyczy tekst.

Współcześnie obserwujemy tendencję do stosowania wielkich liter, zwłaszcza w tekstach prawno-urzędowych, w celach identyfikacyjnych, tj. żeby uniknąć wątpliwości, np. o który regulamin chodzi, kogo rozumiemy przez strony umowy itd. O ile czasami istotnie ten sposób ujednoznacznienia referencji nazwy się przydaje, o tyle nie czyniłabym z niego reguły  – zwykle bowiem to kontekst, np. treść samego pisma, wystarczająco identyfikuje desygnat określany danym słowem.

Dlatego też pisałabym: Zasadniczym celem konferencji jest podjęcie rozważań... niezależnie od tego, czy w oficjalnej nazwie tego wydarzenia występuje słowo Konferencja.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia