Dariusz
Szanowny Panie,
we wskazanym tekście kropki są niepotrzebne, nie mamy bowiem do czynienia z liczebnikami porządkowymi, czyli takimi, które odpowiadają na pytanie „który z kolei?”. Zaznaczone przez Pana cyfry oznaczają 3 liczebniki główne, czyli te odpowiadające na pytanie „ile?” (89,3%, 68,9%, 100%) oraz przymiotnik jednoprocentowy (jeśli się dobrze domyślam), który z użyciem cyfry może być zapisany tylko tak: 1-procentowy. Poprawny zatem zapis Pańskiego tekstu byłby taki (przy okazji usuwam spacje między cyframi a znakiem %, ponieważ w polskich tekstach między cyframi a nieliterowymi symbolami nie robi się odstępu):
„Uzyskałem wzrost wskaźnika identyfikacji do 89,3% w całej grupie i do 68,9% dla dwustronnej oceny. Podobnie jak u innych autorów, zastosowanie we własnym badaniu metody skojarzonej pozwala na wykrycie węzła wartowniczego u 100% pacjentek. Najlepszym narzędziem do oznaczania WW jest metoda skojarzona z zastosowaniem albuminy ludzkiej znakowanej technetem 99mTc o aktywności 1 mCi (37 MBq) oraz 1-procentowego roztworu MV”.
Żeby zaś wyjaśnić kwestię użycia kropek po liczebnikach porządkowych, przywołajmy takie przykłady:
Jaś chodzi do piątej klasy.
Marysia zjadła pierwsze śniadanie.
Pierwszy batalion..., ósma brygada...
W latach dwudziestych dwudziestego wieku...
Wszędzie tu mamy liczebniki porządkowe, dlatego zapis z cyfrą arabską będzie następujący:
Jaś chodzi do 5. klasy.
Marysia zjadła 1. śniadanie. (por. 1 śniadanie = jedno śniadanie)
1. batalion..., 8. brygada...
W latach 20. dwudziestego wieku...
We wszystkich tego typu sytuacjach stawiamy kropkę.
Zwyczajowo pomijamy ją zaś: w oznaczeniach godzin (o godz. 10 przed sklepem), w datach, gdy nazwa miesiąca jest napisana słownie (1 kwietnia), w oznaczeniach stron (na s. 256), w oznaczeniach prawnych (art. 56 kk).
Łączę wyrazy szacunku
Agata Hącia