Szanowni Państwo,
jak poprawnie zapisać „kod” odcinka serialu czy innego programu telewizyjnego, jeśli jest dzielony na serie? Moje wątpliwości pojawiają się przez kropki i przecinki. „Jeden z dziesięciu” – edycja 131., odcinek 21.; „Czas honoru” – seria 5., odcinek 13. Czy kropki i przecinki są tutaj: konieczne, opcjonalne, czy może niepożądane?
Czytelnik
Szanowny Panie,
kropki są tu fakultatywne (zgodnie z tą zasadą interpunkcyjną), choć ja bym je stawiała (samą zasadę uważam bowiem za wadliwie sformułowaną; ponieważ niemal zawsze kontekst pozwala się domyślić, że chodzi o liczebnik porządkowy, istnienie reguły tylko dla różnicowania zapisów 1 – 1., bo tutaj właśnie składnia zdania nie wystarcza do rozpoznania typu liczebnika, uważam za bezcelowe).
Jeśli chodzi o przecinki, to posłużyłabym się analogią do zapisów: budynek 1. z lewej strony, wejście 3., piętro II, pok. nr 32; t. I, rozdz. 5, akapit 3. od dołu. Co prawda w tekstach prawnych i prawniczych zwyczajowo nie stosuje się przecinków między oznaczeniami paragrafów, ustępów, punktów itd. (np. par. 1 ust. 8 p. 15), co się uzasadnia tym, że chodzi o identyfikację jednego miejsca w tekście, ale nie rozszerzałabym tego zwyczaju na inne, pozaprawne i pozaprawnicze sytuacje (bo przecież także przywołane przeze mnie zapisy identyfikują jeden punkt – w przestrzeni, w książce).
Pisałabym zatem:
- „Jeden z dziesięciu” – edycja 131., odcinek 21.
- „Czas honoru” – seria 5., odcinek 13.
Łączę wyrazy szacunku
Agata Hącia