Dzień dobry! Mam pytanie o odmianę nazwiska. Czy w przypadku nazwisk dwuczłonowych, które składają się z połaczonych łącznikiem nazwisk rodziców, odmieniać należy oba człony? Nasz przykład to: Gaweł-Gonsierowski (odpowiednio nazwisko ojca oraz nazwisko matki).
Dominika Gonsierowska
Szanowna Pani,
pochodzenie członu nazwiska (po ojcu, po matce, po mężu itd.) nie jest warunkiem decydującym o jego odmianie – ta zależy od budowy nazwiska i (w niektórych wypadkach) od tego, kto jest jego nosicielem: kobieta czy mężczyzna. W wypadku kobiet odmieniamy wszystkie nazwiska (i człony nazwisk) zakończone na -a, w wypadku mężczyzn odmieniamy niemal wszystkie nazwiska (i człony nazwisk); wyjątków jest niewiele. Ponadto nazwiska, których pierwszy człon jest nazwą herbu lub zawołania bojowego mogą w pewnych sytuacjach pozostawać nieodmienne w odniesieniu do tego właśnie członu.
Wracając do Pani przykładu: jeśli nazwisko Gaweł-Gonsierowski ma nosić chłopiec (mężczyzna), to odmieniane będą oba człony, np. nie ma Piotra Gawła-Gonsierowskiego, przyglądam się Piotrowi Gawłowi-Gonsierowskiemu, idę z Piotrem Gawłem-Gonsierowskim, myślę o Piotrze Gawle-Gonsierowskim. Jeśli natomiast nazwisko Gaweł-Gonsierowska ma nosić dziewczynka (kobieta), odmienny będzie tylko drugi człon, np. nie ma Anny Gaweł-Gonsierowskiej, przyglądam się Annie Gaweł-Gonsierowskiej, idę z Anną Gaweł-Gonsierowską, myślę o Annie Gaweł-Gonsierowskiej.
Łączę wyrazy szacunku
Agata Hącia