12.11.2020

olejek arganowy czy arganiowy?

Czy zechcą mi Państwo pomóc rozwiązać zagadkę? Jak poprawnie powiedzieć: „olejek arganowy” czy „olejek arganiowy”? Czy istnieje jakaś zasada, która tłumaczy, jak poprawnie tworzyć przymiotniki od rzeczowników?

M.C.

Szanowna Pani,

postać przymiotnika niewątpliwie zależy od postaci rzeczownika – jego podstawy słowotwórczej; szczególnie odnosi się to do zakończenia tematycznego, a ściślej – jego miękkości. Ogólna zasada jest prosta: rzeczownik o twardym zakończeniu tematycznym daje przymiotnik o twardym zakończeniu tematycznym (np. nauka – naukowy, rama – ramowy, tona – tonowy), a rzeczownik o miękkim zakończeniu tematycznym daje przymiotnik o miękkim zakończeniu tematycznym (np. misio – misiowy, Kasia – Kasiny, Stasio – Stasiowy).

Zgodnie z tą zasadą od rzeczownika argania powinno się utworzyć przymiotnik arganiowy, a przymiotnik arganowy, który jest często spotykany, pochodzi od podstawy argan.

Za poprawne należy uznać oba przymiotniki, ponieważ drzewo, z którego wyrabia się olejek, jest nazywane dwojako: argania albo argan. Oba przymiotniki mają więc słowotwórcze uzasadnienie.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia