28.03.2022

powitania w e-mailach

Szanowni Państwo

Czy jest błędem, użycie form powitania: "Dzień dobry", "Witam", "Cześć", "Szczęść Boże", "Hej", itp., w listach elektronicznych? Spotkałem się ze stanowiskiem polonistki, że tak właśnie jest. Sformułowania te stosuje się podobno wyłącznie w sytuacji bezpośredniego kontaktu, w którym powinna nastąpić interakcja w tym samym czasie. W mejlach natomiast należałoby pisać: Szanowna Pani, Droga Anno, Kochany Jasiu, Czcigodna Siostro, Wasza Wysokość, itp.

Z wyrazami szacunku

Theofilos

Szanowny Panie,

odpowiedziałabym, że forma powitań stosowanych w e-mailach zależy od stopnia oficjalności danej sytuacji komunikacyjnej. Tak jak inaczej witamy się w bezpośrednim kontakcie (podczas rozmowy) z szefem, nauczycielem, obcą osobą – i z przyjacielem czy członkiem rodziny, tak też możemy różnicować sposób zwracania się do odbiorców korespondencji mejlowej.

Rzeczywiście zwroty Dzień dobry, Witam, Cześć, Szczęść Boże, Hej pochodzą z języka mówionego i w oficjalnej, a zwłaszcza: eleganckiej korespondencji e-mailowej nie powinny się znaleźć. W korespondencji nieoficjalnej jednak (a przecież wymieniamy również takie e-maile) – tak kategoryczna nie byłabym.

Uważałabym tylko na zwrot Witam, który wnosi ładunek hierarchiczności i nie jest powszechnie odczuwany jako neutralny (witać może gospodarz gości, a więc ten, kto używa tego zwrotu, stawia się niejako w pozycji nadrzędnej w stosunku do odbiorcy). Zamiast niego zaproponowałabym Witaj bądź Witajcie.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia