15.12.2020

przecinek między przydawkami

Czy w wyrażeniu "silne młode drzewka", "rośliny o groniastych dużych kwiatostanach", "rośliny o drobnych czerwonych owocach" po pierwszym przymiotniku należy postawić przecinek?

Joanna

Szanowna Pani,

możliwe są zapisy zarówno z przecinkiem, jak i bez przecinka, lecz decyzja interpunkcyjna wpłynie na sens zdania (por. zasadę).

Zapis bez przecinka: silne młode drzewka; rośliny o dużych groniastych kwiatostanach (taki szyk jest lepszy); rośliny o drobnych czerwonych owocach wskazuje na to, że – kolejno: są silne młode drzewka i słabe młode drzewka; są rośliny o dużych groniastych kwiatostanach i małych groniastych kwiatostanach; są rośliny o drobnych czerwonych owocach i dużych czerwonych owocach, a zatem brak przecinka oznacza, że mamy do czynienia z przydawkami nierównorzędnymi.

Z kolei zapis z przecinkiem: silne, młode drzewka; rośliny o dużych, groniastych kwiatostanach; rośliny o drobnych, czerwonych owocach to po prostu wyliczenie cech drzewek, kwiatostanów, owoców – cech przedstawionych jako przydawki równorzędne.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia