12.11.2021

przecinek przed zdaniem podrzędnym

Szanowni Państwo,

zastanawia mnie interpunkcja w zdaniu „Lepiej ich unikaj, aby odbiorca wiedział kto co robi”. Czy przed „kto” powinien pojawić się przecinek? Będę wdzięczna za rozwianie wątpliwości.

Łączę wyrazy szacunku

Anna

Szanowna Pani,

po wiedział powinien się powinien pojawić przecinek, ponieważ w tym miejscu przebiega granica między zdaniami składowymi wypowiedzenia, a zgodnie z zasadą interpunkcyjną w takich sytuacjach właśnie stosujemy przecinki. Zresztą z tego samego powodu postawimy przecinek przecinek przed aby w cytowanym przez Panią zdaniu.

Doradziłabym tylko, aby zmienić kolejność zaimków rozpoczynających trzecie zdanie składowe; lepsza będzie wersja ...co kto robi. Wynika to ze struktury zdania: nadrzędne (aby odbiorca wiedział) rodzi pytanie: „co (ma wiedzieć)?”. Nawiązaniem do pytania „co?” jest zaimek co, który powinien stać tuż po przecinku – zgodnie z ogólnymi zasadami szyku w polszczyźnie. Według danych z Narodowego Korpusu Języka Polskiego taki właśnie szyk: co kto zdecydowanie przeważa nad szykiem kto co w zdaniach o podobnej budowie.

A zatem poprawnie (czy też: poprawniej) napiszemy: Lepiej ich unikaj, aby odbiorca wiedział, co kto robi, a wykres tego zdania jest następujący:

       

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia