Anastazja
Szanowna Pani,
w wyrażeniach, o które Pani pyta, myślnik najprawdopodobniej niesie informację o tym, że podajemy wartość przybliżoną, co możemy wyczytać z tej reguły interpunkcyjnej. Właśnie wartość przybliżoną wyrażają przyimek około czy wyrażenia mniej więcej, w przybliżeniu. Z tego powodu użycie w zdaniu tych słów bądź wyrażeń nie jest już konieczne. Myślnik umiejscowiony między dwiema liczbami może również wyznaczać zakres czegoś; wówczas znaczy 'od — do'. O którą funkcję tej znaku interpunkcyjnego chodzi w Pani przykładach, nie jestem pewna.
Wiem natomiast, że zdania, w których myślnik znaczy 'około', czyta się następująco: Widziałem ten film 3 — 4 razy = „...około trzech, czterech razy” lub „...trzy, cztery razy”; Na mecz przybyło 30 — 35 tysięcy widzów = „...około trzydziestu, trzydziestu pięciu tysięcy...” lub „...trzydzieści, trzydzieści pięć tysięcy...”; Pobrano 2 — 5 mililitrów krwi = „...około dwóch, pięciu mililitrów” lub „...dwa, pięć mililitrów”.
Z kolei zdania, w których myślnika użyto w drugiej funkcji, czyta się tak: Pieniądze należy wpłacać na konto w terminie 23—28 IV br. = „...w terminie od dwudziestego trzeciego do dwudziestego ósmego kwietnia bieżącego roku” lub (lepiej) „...od dwudziestego trzeciego do dwudziestego ósmego kwietnia bieżącego roku”; Należy pobrać 2—5 mililitrów krwi = „...od dwóch do pięciu mililitrów...”.
Łączę wyrazy szacunku
Agata Hącia