Proszę o poradę z zakresu zasad interpunkcji. 1. Czy stawiamy kropkę, jeżeli zdanie kończy się zamknięciem cudzysłowu (cytat), a ostatnie słowo tego cytatu to skrót? Konkretnie: " ...o którym mowa w art. 184 k.r.o.”. (z kropką za znakiem cudzysłowu czy bez niej?) 2. Jakich znaków interpunkcyjnych użyć w przedstawionym powyżej zdaniu, jeśli pojawi się tam dodatkowo odnośnik do przypisu: " ...o którym mowa w art. 184 k.r.o.”23. (Odnośnik 23 znajduje się oczywiście w indeksie górnym, ale tutaj nie można go w ten sposób zapisać).
Teresa
Szanowna Pani,
jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to odpowiedź na nie jest twierdząca: tak, należy postawić kropkę po cudzysłowie, mimo że cytowane zdanie kończy się skrótem pisanym z kropką. Oznacza to, że wystąpi tutaj zbieg trzech znaków interpunkcyjnych (kropka + cudzysłów + kropka), por.:
Jak czytamy w uzasadnieniu: „Należy w tej sytuacji powołać kuratora, o którym mowa w art. 184 k.r.o.”.
Oczywiście kropkę musielibyśmy pominąć, gdyby zdanie nie kończyło się cudzysłowem (kropka kończąca skrót byłaby wówczas jednocześnie kropką kończącą zdanie):
Jak czytamy w uzasadnieniu, należy w tej sytuacji powołać kuratora, o którym mowa w art. 184 k.r.o.
Co do drugiej z przywołanych przez Panią konstrukcji, to należy w niej zachować następującą kolejność: kropka kończąca skrót + cudzysłów zamykający + odnośnik + kropka kończąca zdanie, czyli:
Jak czytamy w uzasadnieniu: „Należy w tej sytuacji powołać kuratora, o którym mowa w art. 184 k.r.o.”23.
Z wyrazami szacunku
Barbara Pędzich