Dzień dobry,
Mam pytanie o poprawne używanie formy "ci" i "tobie".
Od pewnego czasu w Internecie na każdym kroku spotykam się z wypowiedziami w których w moim mniemaniu mylnie używana jest forma "tobie" zamiast "ci". Ponieważ wypowiedzi te pochodzą nie tylko z for internetowych (chociaż stamtąd głównie) ale również z artykułów na różnego rodzaju portalach zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem to ja się nie mylę w tej kwestii.
Z tego co mi wiadomo, formę "tobie" powinno używać się tylko w sytuacjach gdy chce się zaakcentować zaimek. Czy używanie tej formy w innych sytuacjach jest formalnym błędem językowym czy jest po prostu nieeleganckie ale dopuszczalne ? Spotkałem się z setką przypadków pisowni: "zrobię Tobie, powiem Tobie, nie kazałem Tobie" oraz dzisiejsze przykłady po których przeczytaniu zdecydowałem się napisać tego maila "Jeżeli interesują Ciebie wyniki to (…)" oraz "Bardzo Tobie dziękuję za (…)". Rozumiem, że gdyby w zdaniu "Bardzo Tobie dziękuję za _coś_" dalsza część brzmiała "a jemu/im/Pani Ani nie dziękuję" to użycie formy "tobie" byłoby uzasadnione. Czy w takim razie pisanie "Bardzo dziękuję Tobie za wypełnienie ankiety" jest tylko pewną przesadą, przerostem formy nad treścią czy jest to po prostu błąd językowy i taka pisownia nie powinna być dopuszczalna ?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Tomasz
Szanowny Panie,
w zupełności się z Panem zgadzam. Cytaty, które Pan podaje, zawierają błędy językowe, i to dość rażące. Dłuższych form zaimków, czyli tobie, ciebie, mnie, jego używać należy wtedy, gdy pada na nie akcent logiczny, a zatem na początku wypowiedzi, niekiedy na końcu oraz w środku – gdy wypowiedzenie ma konstrukcję przeczenia. W sytuacjach neutralnych, nienacechowanych rematycznie właściwe są krótsze formy zaimków: ci, cię, mi, go.
Łączę wyrazy szacunku
Agata Hącia