08.09.2024

najdłuższe polskie słowa

Dzień dobry, Mam pytanie dotyczące najdłuższych polskich słów. Otóż z ciekawości szukam słów które nie zawierają przedrostków ani nie są kombinacją innych słów tylko czegoś w rodzaju niepodzielnych słów "rdzeni" Czyli przykładowo nie "Wyselekcjonowany" gdyż chociaż jest osobnym słowem to można je zredukować do "selekcja" albo nie "dziewięćsetdziewięćdziesięciodziewięciotysięcznik" czy też "konstantynopolitańczykowianeczka". Chodzi o najdłuższe słowa których nie da się bardziej zredukować w stylu "filiżanka" "gimnazjum" "szuflada". Czy jest jakaś nazwa dla słów tego typu która może mi pomóc w dalszych poszukiwaniach. Z wyrazami szacunku,

Przemek

Szanowny Panie,

można powiedzieć, że szuka Pan wyrazów niepodzielnych słowotwórczo na gruncie współczesnej polszczyzny. To oznacza, że mogą Pana interesować zarówno wyrazy rodzime, które nie powstały od innych (typu dom, kot), jak i wyrazy zapożyczone (typu gimnazjum, atrament).

Gdyby się wgłębić w zagadnienie budowy i pochodzenia wyrazów, niestety należy się liczyć z kłopotami. Na przykład bardzo często jest tak, że wyraz współcześnie niepodzielny słowotwórczo jest podzielny w ujęciu historycznym (por. zamek 'to, co (się) zamyka', miednica 'przedmiot określonego typu wykonany z miedzi'). Bywa również tak, że zapożyczamy wyraz, który na gruncie języka wyjściowego jest podzielny słowotwórczo (np. komputer, importować), ale na gruncie polszczyzny tej podzielności nie uwzględniamy.

Łączę wyrazy szacunku

Agata Hącia