09.07.2021

odmiana nazwiska Ollick

Dzień dobry, zwrócono mi uwagę że popełniłam błąd odmieniając nazwisko małżeństwa na zaproszeniu (chodzi o nazwisko Ollick, ja wpisałam zapraszam Państwa Ollickow). Sami zainteresowani powiedzieli że ich nazwiska się nie odmienia. Chce się upewnić czy faktycznie tak jest. Byłam bym wdzięczna na rozstrzygnięcie sporu.

Agata Piórkowska

Szanowna Pani,

nazwisko męskie Ollick (zakładam wymowę [olik]) jest w polszczyźnie odmienne, tak jak wszystkie nazwiska (także z pochodzenia obce) zakończone w wymowie na spółgłoskę (w tym przypadku [k]). Nazwisko to będzie odmieniało się jak rzeczownik rolnik w liczbie pojedynczej (Ollicka, Olickowi, Ollickiem itd.) i mnogiej (z tą różnicą, że w M. lm. wystąpi końcówka -owie; w liczbie mnogiej nazwisko może oznaczać samych mężczyzn lub grupę mieszaną – mężczyzn i kobiety noszących to nazwisko, np. parę małżeńską: państwo Ollickowie, państwa Ollicków, państwu Ollickom itd.). Nazwisko pozostanie nieodmienne tylko wówczas, gdy będzie oznaczało kobietę lub same kobiety. Zastosowana przez Panią formą dopełniacza liczby mnogiej (poza – jak rozumiem – błędem literowym w pytaniu) jest poprawna, co więcej: bardzo staranna, wzorcowa właśnie. Tyle reguły poprawności językowej.

Nieco inaczej moglibyśmy spojrzeć na ten problem od strony etykiety językowej. Jeśli ktoś nie życzy sobie odmiany własnego nazwiska, a my o tym wiemy, to nie chcąc wchodzić w niepotrzebny konflikt z tą osobą, nie będziemy odmieniali jej nazwiska, zwłaszcza w kontaktach z nią. Jednak z powodu samego przekonania osoby noszącej nazwisko, nie staje się ono w polszczyźnie nieodmienne.

Dodajmy, że w ten sam sposób odmieniają się także inne podobnie zbudowane nazwiska obce, np. Beck (Becka, Beckowi, Beckiem, Becku) czy Spock (Spocka, Spockowi, Spockiem, Spocku).

Z wyrazami szacunku

Jarosław Łachnik