10.07.2021

tablica pamiątkowa

Proszę o sprawdzenie poprawności transkrypcji na tablicy pamiątkowej. BÓG HONOR OJCZYZNA W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM 71 . PUŁKU PIECHOTY STACJONUJĄCEGO W LATACH 1926-1939 W ZAMBROWIE, KTÓREGO SZLAK BOJOWY WE WRZEŚNIU 1935 ROKU WIÓDŁ PRZEZ MYSZYNIEC, WIZNĘ, JAKAĆ, ZAMBRÓW, ANDRZEJEWO W 100. ROCZNICĘ NADANIA NAZWY PUŁKU Z WDZIĘCZNĄ PAMIĘCIĄ SPOŁECZNOŚĆ ZAMBROWA INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ W DNIU ŚWIĘTA PUŁKOWEGO 26 WRZEŚNIA 2021 ROKU

Pozdrawiam

Szanowna Pani (lub Szanowny Panie),

widziałbym kilka elementów, które można by ulepszyć (pod względem językowym) w takim typie tekstu.

  1. W pierwszym wersie wprowadziłbym myślniki (długie kreski), które oddzielałby trzy pojęcia abstrakcyjne: BÓG – HONOR – OJCZYZNA. Oczywiście kolejną informację przeniesiemy do nowego wersu, dzięki czemu pominiemy kropkę po wyrazie OJCZYZNA.
  2. Konieczny będzie przecinek po wyrazie PIECHOTY oddzielający przydawkę imiesłowową niedefiniującą od rzeczownika: 71. PUŁKU PIECHOTY, STACJONUJĄCEGO W LATACH (...).
  3. W zakresie liczbowym lepsza będzie półpauza (dłuższa kreska) bez spacji niż tylko dywiz: 1926–1939 (...).
  4. Zaimek KTÓREGO w tej chwili gramatycznie odnosi się do Zambrowa (a co najmniej może się odnosić do nazwy miasta), a nie do rzeczownika PUŁK. Proponuję tę informację umieścić w oddzielnym zdaniu: W LATACH 1926–1939 W ZAMBROWIE. SZLAK BOJOWY PUŁKU WE WRZEŚNIU 1935 (chyba 1939?) ROKU WIÓDŁ PRZEZ MYSZYNIEC, WIZNĘ, JAKAĆ, ZAMBRÓW, ANDRZEJEWO. Ostatnią informację (W 100. ROCZNICĘ (...)) trzeba by wówczas koniecznie przenieść do nowej linii. Zdanie rozpoczynające się od słów: SZLAK BOJOWY (...) również można przenieść do nowej linii. Nie trzeba będzie wówczas stawiać kropek po formach ZAMBROWIE ani ANDRZEJEWO.
  5. Ostatnią część trzeba odpowiednio podzielić, żeby nie powstało wrażenie chaosu (początki linii oznaczam ukośnikami): W 100. ROCZNICĘ NADANIA NAZWY PUŁKU/ Z WDZIĘCZNĄ PAMIĘCIĄ/ SPOŁECZNOŚĆ ZAMBROWA/ INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ/ W DNIU ŚWIĘTA PUŁKOWEGO(/) 26 WRZEŚNIA 2021 ROKU. Oczywiście, jeśli pominęliśmy kropki we wcześniejszych zdaniach, kropka po wyrazie ROKU również się nie pojawi.

Z wyrazami szacunku

Jarosław Łachnik